Nezaspěte ideální čas na sběr jitrocele a výrobu jitrocelového sirupu

Právě nyní je ideální čas na sběr mladých lístků jitrocele. Připravit si z nich můžete nejen léčivý čaj, ale také jitrocelový sirup, který oceníte zvláště v zimě, tedy v období chřipek a nachlazení. Užívat jej však můžete i preventivně jako posilovač imunitního systému.

Sběr lístků

Na jitrocel narazíte téměř na každé louce. Sbírejte mladé lístky jitrocele kopinatého nejlépe v době, kdy kvete, ale začít se sběrem můžete již dříve. Nasbírejte si ho pěknou řádku a pusťte se do výroby jitrocelového sirupu.

Jak na to?

Na výrobu sirupu budete potřebovat jitrocelové lístky, med či třtinový cukr a sklenici. Lístky nejdříve omyjte a osušte. Začněte je vrstvit do připravených sklenic. Vždy dejte vrstvu jitrocele, poté cukr, zase jitrocel, cukr atd. Vrstvy vy měly být vždy asi 1 cm vysoké. Po naplnění sklenice ji pořádně upěchujte a zalijte medem či zasypte cukrem.

Nechte sirup odpočívat

Naplněné sklenice nechte odpočívat v teple a stínu. Až se ve sklenicích vytvoří tmavá tekutina, přelijte ji přes jemné sítko do připravených menších sklenic a uchovávejte cenný produkt v chladu a temnu. Tak vám vydrží i několik měsíců.