Oblíbená laminátová podlaha: Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Vybíráte podlahu, která hodně snese, je cenově dostupná, a navíc vypadá dobře? Do namáhanějších interiérů je jako stvořená plovoucí podlaha z lamina. Její třívrstvá konstrukce se podobá dřevěným velkoplošným parketám, rozdíl spočívá ve vrchní nášlapné vrstvě, kterou tvoří více vrstev vzorovaného, pryskyřicí napuštěného papíru, nebo fólie. Odolnému charakteru krytina vděčí za nosnou vrstvu z kvalitní lisované MDF desky z pilin a dřevěného prachu. V případě instalace na vytápěnou podlahu či velmi intenzivního provozu je vhodné lamino nalepit.

Seznam přesvědčivých výhod je dlouhý

Důvodů, proč při výběru podlahové krytiny zvolit právě lamino, se najde víc než dost. Své popularitě vděčí především za neuvěřitelně širokou nabídku dekorů: k dostání je v tradičních i velmi nevšedních designových kreacích. Kvalitně provedený dílec budí na první pohled dojem imitovaného materiálu.

Odborníci na plovoucí podlahy Olomouc z řemeslnického cechu EKOMPLEX však vyzdvihují především vlastnosti materiálů, z nichž se laminátová podlaha skládá. Vysoká odolnost vůči poškození a poškrábání jde ruku v ruce s barevnou stálostí a minimálními nároky na údržbu. Stačí ji zamést nebo vysát a následně setřít vlhkým hadrem či mopem.

Za zmínku stojí také jednoduchá pokládka laminátových podlah. Praktický zámkový mechanismus umožňuje snadnou realizaci i bez předchozích zkušeností. Pro průměrně zdatného kutila realizace nepředstavuje žádný problém.

A konečně cena. Oproti jiným druhům podlahových krytin s podobnými vlastnostmi jsou laminátové podlahy mnohem dostupnější.

Kde jsou její slabiny?

Žádná podlahová krytina není úplně perfektní a s určitými nedostatky musíte počítat i v případě laminátové. Jejími slabými stránkami jsou horší zvukově izolační vlastnosti a poměrně studený, tvrdý povrch. Obojí lze do jisté míry eliminovat pomocí speciální podložky umístěné pod krytinu. S čím nehnete, jsou nemožnost renovace (poškozený dílec je nutné vyměnit za jiný) a zvýšená citlivost vůči nadměrné vlhkosti. Vystavíte-li lamino dlouhodobému působení tekutiny, lamely nabobtnají a zdeformují se. Samozřejmě s výjimkou speciálně upravené podlahy s voděodolnými zámky a speciální upravenými jádry.